W dzisiejszych czasach mamy świadomość potrzeby ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. To warunkuje „bycie na czasie” zarówno jako pracownik, jak i menadżer. Jedną z ciekawych możliwości podnoszenia swoich kompetencji jest podjęcie nauki na studiach podyplomowych. O tym, czym kierować się wybierając uczelnię i  kierunek studiów rozmawiamy z Panią Małgorzatą Klimek – Dyrektorem Działu Studiów Podyplomowych i Szkoleń w Wyższej Szkołę Bankowej w Opolu.  Zapraszamy do lektury.

Czym wyróżnia się WSB spośród wielu innych szkół na rynku? Dlaczego warto studiować w WSB i wybrać Państwa ofertę?

małgosia_klimek_fotaNa rynku opolskim mamy uczelnie, które proponują studia podyplomowe. Dlaczego jednak warto wybrać Wyższą Szkołę Bankową?  Otóż jesteśmy największą niepubliczną uczelnią biznesu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Od wielu lat  zajmujemy wysokie pozycje w różnego rodzaju rankingach tworzonych przez niezależne instytucje badawcze. Bardzo duży nacisk kładziemy na wysoką jakość kształcenia. Ponadto staramy się zapewnić słuchaczom zajęcia prowadzone w formie warsztatowej oraz tzw. case studies. To bardzo ważny element kształcenia, aby na konkretnych przypadkach omawiać zagadnienia, problemy, z którymi można spotkać się w danej branży. Łatwiej jest zapamiętać ciekawy przykład zaprezentowany przez wykładowcę czy zagadnienia, które przećwiczyło się na zajęciach zgodnie z sentencją: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Taka forma prowadzenia zajęć jest możliwa, gdyż zajęcia prowadzą  wykładowcy – praktycy, czyli osoby, z długoletnim doświadczeniem zawodowym –  specjaliści w poszczególnych branżach. To daje gwarancję, że umiejętności zdobyte na studiach podyplomowych w WSB podnoszą wartość absolwentów na rynku pracy i pomagają im osiągać cele zawodowe.

Przeglądając ofertę studiów podyplomowych WSB widać, że jest ona bardzo bogata. Czym kierujecie się budując ofertę studiów podyplomowych?

To prawda, dbamy aby nasza oferta była bardzo szeroka, tak, aby osoby o różnych zainteresowaniach mogły znaleźć coś interesującego dla siebie. Zależy nam także na tym, aby co roku oferta kierunków studiów podyplomowych była dopasowana do aktualnych wymagań rynku pracy i sytuacji gospodarczej. Część kierunków z wielkim powodzeniem prowadzimy już od kliku lat.  Jednak szybko reagujemy także na zmieniający się rynek pracy  i wprowadzamy szereg kierunków innowacyjnych, wyróżniających się w Opolu.  Partnerami wielu kierunków studiów są znane i cenione firmy, co gwarantuje wysoką jakość kształcenia. Dzięki temu realizujemy także jedno z naszych kluczowych założeń, czyli połączenie nauki i biznesu.

Które z kierunków są „hitami’ studiów podyplomowych w WSB w Opolu?

Od lat niezmiennym powodzeniem cieszą się takie kierunki, jak: Bezpieczeństwo i higiena pracy, Kadry i płace, Wycena nieruchomości, Studia menedżerskie. Posiadamy również w swojej ofercie kierunki z takich obszarów, jak:  Administracja i bezpieczeństwo, Finanse, HR, IT, Języki obce, Logistyka, Psychologia, Rachunkowość czy Zarządzanie. Naszą ofertę stale poszerzamy analizując aktualne trendy na rynku pracy. Dlatego od zeszłego  roku rozszerzyliśmy także ofertę studiów pedagogicznych.  Oprócz corocznych hitów mamy oczywiście sporo nowości – wśród nich można wymienić choćby: Business studies in English, Rachunkowość zarządczą i controlling czy Nowoczesne metody rekrutacji i rozwoju personelu.

Załóżmy, że jestem zainteresowany studiami podyplomowymi. Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając interesujące mnie studia podyplomowe, abym po ich zakończeniu był usatysfakcjonowany?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy zajęcia prowadzą praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Warto przyjrzeć się pozycji uczelni  w rankingach. Potencjalni słuchacze studiów podyplomowych powinni także zwrócić uwagę na to, czy otrzymają materiały dydaktyczne i w jakiej formie będą mieć umożliwiony kontakt z wykładowcami. Ponadto warto zainteresować się tym, czy jako słuchacz będziesz miał możliwość skorzystać z atrakcyjnych promocji cenowych, dogodnego harmonogramu płatności. Ważne są także działania oferowane poza programem zajęć – my co roku proponujemy słuchaczom bezpłatne szkolenia biznesowe (4 szkolenia do wyboru w ciągu roku),  czy też zapraszamy ich dwa razy do roku na bezpłatne warsztaty w ramach działania „Zbuduj swoją markę osobistą”.

Mamy także propozycje dla pracodawców, którzy chcą, aby ich pracownicy podnosili kwalifikacje na dobrej uczelni biznesowej –  w WSB  działa PROGRAM FIRMA.  Jest on skierowany do pracodawców, którzy kierując swoich pracowników na studia mogą liczyć na upusty cenowe  w postaci stałych rabatów lub negocjowanych indywidualnie zniżek. Prowadzimy także tzw. studia in company – jest to oferta dla firm o wyjątkowych indywidualnych potrzebach. W tym wypadku WSB przygotowuje studia dedykowane dopasowując program studiów, kadrę i miejsce zajęć do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Dlaczego powinienem wybrać studia podyplomowe właśnie na WSB? Oferta wielu konkurencyjnych uczelni na rynku jest bardzo bogata… 

Oprócz atutów, które już wymieniłam chciałabym nadmienić, że Dział Studiów Podyplomowych dba o  przyjazną organizację i komfortowe warunki dla słuchaczy studiów podyplomowych. Jako Dyrektor działu mogę zapewnić, że z całych sił staramy się dbać o naszego słuchacza – jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych zajęć słuchacze otrzymują od nas plan zjazdów na cały rok. Dwa razy do roku mają możliwość wypowiedzieć się w anonimowych ankietach na temat jakości zajęć, wykładowców czy warunków prowadzenia zajęć. Ponadto jesteśmy działem otwartym na słuchacza – pracujemy we wszystkie zjazdowe weekendy tak, aby na bieżąco pomagać słuchaczom i być do ich dyspozycji.

Studia są skierowane w dużej mierze do osób pracujących i tzw. zjazdy odbywają się w weekendy. Wielu pracowników czy menedżerów może mieć obawy, czy będą w stanie przychodzić na każde zajęcia z racji swoich obowiązków zawodowych….wielu pracuje przecież także w weekendy.

Rozumiemy to i staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych słuchaczy. Wszyscy otrzymują całoroczny harmonogram zjazdów wraz z zaproszeniem na pierwsze zajęcia. Harmonogram nie ulega zmianom, a więc można już we wrześniu zaplanować plan swojej pracy i innych obowiązków na cały rok akademicki w taki sposób, aby nie kolidował ze zjazdami.

Do dyspozycji słuchaczy oddajemy wewnętrzny system internetowy EXTRANET, dzięki któremu z każdego miejsca przez 24 godziny na dobę mogą sprawdzać ważne informacje z uczelni np. plany zjazdów, pobrać materiały dydaktyczne lub przejrzeć katalog biblioteczny.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i zapraszam do wszystkich zainteresowanych na naszą stronę www.wsb.pl/opole lub zachęcam do kontaktu z naszym Biurem Rekrutacji.