Rekrutujemy specjalistów
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Wszędzie
Search in posts
Search in pages
Sklep
Szkolenia
Doradztwo personalne
Oferty pracy

Wywiad z Panią Małgorzatą Klimek, Dyrektorem Działu Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.

W dzisiejszych czasach mamy świadomość potrzeby ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. To warunkuje „bycie na czasie” zarówno jako pracownik, jak i menadżer. Jedną z ciekawych możliwości podnoszenia swoich kompetencji jest podjęcie nauki na studiach podyplomowych. O tym, czym kierować się wybierając uczelnię i kierunek studiów rozmawiał Grzegorz Rippel – właściciel Illustro – z Panią Małgorzatą Klimek – Dyrektorem Działu Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.
Zapraszamy do lektury!

 

Grzegorz Rippel: Czym wyróżnia się WSB spośród wielu innych szkół na rynku? Dlaczego warto studiować w WSB i wybrać Państwa ofertę?

Małgorzata Klimek: Na początku warto wspomnieć, że Wyższe Szkoły Bankowe to największa grupa uczelni niepublicznych w Polsce, działająca już od 25 lat, a w Opolu od 15 lat. Przez te lata wciąż się rozwijamy i poszerzamy naszą ofertę studiów, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy i studentów.
Na rynku opolskim mamy kilka uczelni, które proponują studia podyplomowe. Dlaczego jednak warto wybrać Wyższą Szkołę Bankową? Otóż jesteśmy największą niepubliczną uczelnią biznesu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Od wielu lat zajmujemy wysokie pozycje w różnego rodzaju rankingach tworzonych przez niezależne instytucje badawcze.
Bardzo duży nacisk kładziemy na wysoką jakość kształcenia. Ponadto staramy się zapewnić uczestnikom zajęcia prowadzone w formie warsztatowej oraz tzw. case studies. To bardzo ważny element kształcenia pozwalający na konkretnych przypadkach omawiać zagadnienia i problemy, z którymi można spotkać się w danej branży. Taka forma prowadzenia zajęć jest możliwa, gdyż zajęcia prowadzą wykładowcy – praktycy, czyli osoby z długoletnim doświadczeniem zawodowym – specjaliści w poszczególnych branżach. To daje gwarancję, że umiejętności zdobyte na studiach podyplomowych w WSB podnoszą wartość absolwentów na rynku pracy i pomagają im osiągać cele zawodowe.

 

GR: Wiele słyszy się o tym, że WSB to miejsce spotkań praktyków. Co kryje się pod tym stwierdzeniem?

MK: W WSB zajęcia prowadzą wykładowcy którzy są doświadczonymi ekspertami w swoich dziedzinach. To specjaliści m.in. z zakresu finansów, podatków, handlu, HR, marketingu, nieruchomości, nowoczesnych technologii, prawa, pedagogiki, czy zarządzania.
Uczymy według nowoczesnych programów studiów, dzięki czemu studenci mogą pogłębić i zaktualizować posiadaną wiedzę z wybranej dziedziny. Nauka to nie tylko teoria, więc kładziemy nacisk na aktywne formy zajęć takie jak: gry biznesowe, warsztaty i case studies. Dzięki takiemu modelowi kształcenia zwiększają się szanse na awans czy zmianę pracy, a także zyskuje się umiejętności przydatne w założeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Mamy wykładowców – praktyków, od których można wiele się nauczyć, więc zajęcia w dużej mierze prowadzone są w sposób praktyczny i warsztatowy, ale nie można zapomnieć także o trzecim aspekcie ”praktyczności”. Uczestnicy studiów reprezentować będą na pewno różne branże, a ich doświadczenie i wspólna praca nad projektami doskonale uzupełnią wiedzę, którą wyniesie się ze studiów.

 

GR: Przeglądając ofertę studiów podyplomowych WSB widać, że jest ona bardzo bogata. Czym kierujecie się budując ofertę studiów podyplomowych?

MK: To prawda, dbamy aby nasza oferta była bardzo szeroka, tak, aby osoby o różnych zainteresowaniach mogły znaleźć coś interesującego dla siebie. Co roku oferta studiów podyplomowych jest aktualizowana i uzupełniana, tak aby była dopasowana do aktualnych wymagań rynku pracy i sytuacji gospodarczej.
Część kierunków z wielkim powodzeniem prowadzimy już od kilkunastu lat. Jednakże szybko reagujemy także na zmieniający się trend na rynku pracy i wprowadzamy szereg nowych kierunków, wyróżniających się w Opolu. Partnerami wielu kierunków studiów są znane i cenione firmy, co gwarantuje wysoką jakość kształcenia. Dzięki temu realizujemy także jedno z naszych kluczowych założeń, czyli połączenie nauki i biznesu.

 

GR: Które z kierunków są „hitami’’ studiów podyplomowych w WSB w Opolu?

MK: Od lat niezmiennym powodzeniem cieszą się takie kierunki, jak: Bezpieczeństwo i higiena pracy, Kadry i płace, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Posiadamy również w swojej ofercie kierunki z takich obszarów, jak: Administracja i bezpieczeństwo, Finanse, HR, IT, Logistyka, Psychologia, Rachunkowość czy Zarządzanie. Naszą ofertę stale poszerzamy analizując aktualne trendy na rynku pracy.
Oprócz corocznych hitów mamy oczywiście sporo nowości – wśród nich można wymienić choćby: Dietetyka sportowa, Menedżer kapitału ludzkiego, Akademia rozwoju osobistego i kariery, czy np. Architekt rozwiązań IT w chmurach obliczeniowych, Zarządzanie e-biznesem.

 

GR: Załóżmy, że jestem zainteresowany studiami podyplomowymi. Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając interesujące mnie studia podyplomowe, abym po ich zakończeniu był usatysfakcjonowany?

MK: Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy zajęcia prowadzą praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Warto przyjrzeć się pozycji uczelni w rankingach. Potencjalni uczestnicy studiów podyplomowych powinni także zwrócić uwagę na to, czy otrzymają materiały dydaktyczne i w jakiej formie będą mieć umożliwiony kontakt z wykładowcami. Ponadto warto zainteresować się tym, czy jako uczestnik będziesz miał możliwość skorzystać z atrakcyjnych promocji cenowych, dogodnego harmonogramu płatności. Ważne są także działania oferowane poza programem zajęć – my co roku proponujemy uczestnikom bezpłatne szkolenia biznesowe.

 

GR: A co kryje się pod hasłem „Program Firma’’?

MK: Mamy także propozycje dla pracodawców, którzy chcą, aby ich pracownicy podnosili kwalifikacje w dobrej uczelni biznesowej – w WSB działa PROGRAM FIRMA. Jest on skierowany do pracodawców, którzy kierując swoich pracowników na studia mogą liczyć na upusty cenowe w postaci stałych rabatów lub negocjowanych indywidualnie zniżek. Prowadzimy także tzw. studia in company – to propozycja dla firm o szczególnych potrzebach szkoleniowych. W tym przypadku dopasowujemy kadrę, program, formę oraz miejsce zajęć do oczekiwań klienta. Zapraszam do kontaktu z naszym Koordynatorem Klienta Biznesowego, który zweryfikuje potrzeby firmy i na podstawie uzyskanych informacji zaproponuje odpowiednie propozycje rozwoju pracowników w ramach oferty edukacyjnej WSB.

 

GR: Dlaczego powinienem wybrać studia podyplomowe właśnie na WSB? Oferta wielu konkurencyjnych uczelni na rynku jest bardzo bogata…

MK: Oprócz atutów, które już wymieniłam chciałabym nadmienić, że Dział Studiów Podyplomowych dba o przyjazną organizację i komfortowe warunki dla uczestników studiów podyplomowych. Jako Dyrektor działu mogę zapewnić, że z całych sił staramy się dbać o naszego uczestnika – jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych zajęć uczestnicy otrzymują od nas harmonogram zjazdów na cały rok. Dwa razy do roku mają możliwość wypowiedzieć się w anonimowych ankietach na temat jakości zajęć, wykładowców czy warunków prowadzenia zajęć. Ponadto jesteśmy działem otwartym na uczestnika – pracujemy we wszystkie zjazdowe weekendy tak, aby na bieżąco pomagać uczestnikom i być do ich dyspozycji.

 

GR: Studia są skierowane w dużej mierze do osób pracujących i tzw. zjazdy odbywają się w weekendy. Wielu pracowników czy menedżerów może mieć obawy, czy będą w stanie przychodzić na każde zajęcia z racji swoich obowiązków zawodowych…, wielu pracuje przecież także w weekendy.

MK: Rozumiemy to i staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych uczestników. Dlatego też oprócz tradycyjnej stacjonarnej formy studiów wprowadziliśmy do oferty kierunki, które w całości realizowane będą w formule online. Kierunki te to efekt współpracy Wyższych Szkół Bankowych i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Taka forma nauki pozwoli m.in. zaoszczędzić czas na dojazdy do Uczelni.
Poza tym uczestnicy wszystkich form studiów otrzymują całoroczny harmonogram zjazdów wraz z zaproszeniem na pierwsze zajęcia. Harmonogram nie ulega zmianom, a więc można już we wrześniu zaplanować plan swojej pracy i innych obowiązków na cały rok akademicki w taki sposób, aby nie kolidował ze zjazdami. Do dyspozycji uczestników oddajemy wewnętrzny system internetowy EXTRANET, dzięki któremu z każdego miejsca przez 24 godziny na dobę mogą sprawdzać ważne informacje z uczelni np. komunikaty, plany zjazdów, pobrać materiały dydaktyczne lub przejrzeć katalog biblioteczny.

 

GR: Zapewne wielu kandydatów na studia zastanawia się w jakiej formie aktualnie są prowadzone zajęcia? Na salach wykładowych, czy jednak będą to zajęcia prowadzone online do czego ze względu na ubiegłoroczną sytuację w kraju byliśmy zmuszeni?

MK: W aktualnej ofercie mamy dwa rodzaje studiów – studia, które prowadzone są w tradycyjnej formie, a więc w salach wykładowych. W trakcie zjazdów uczestnicy studiów będą spotykać się z wykładowcami oraz pozostałymi uczestnikami osobiście.
Druga część oferty to studia, które z założenia będą realizowane w formule online (bez względu na sytuację związaną z pandemią).
W obu wariantach kształcenia wraz z rozpoczęciem zajęć wyposażamy naszych uczestników w pakiet Office 365. Więc w przypadku decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki o braku możliwości prowadzenia zajęć stacjonarnych, zajęcia będą prowadzone zdalnie, w czasie rzeczywistym zgodnie z ustalonym harmonogramem zjazdów, za pomocą platformy MS Teams, która jest integralną częścią pakietu.

 

GR: Jak można zapisać się na studia?

MK: Proces rekrutacji na studia rozpoczynamy od wypełnienia formularza na stronie www uczelni. Następnie mamy dwie opcje do wyboru: pierwsza to założyć „konto kandydata” i cały proces rekrutacji przeprowadzić online bez wychodzenia z domu, a druga to wydrukować wygenerowane dokumenty i dostarczyć przychodząc osobiście do Biura Rekrutacji, korzystając z wrzutni stojącej na terenie uczelni lub wysyłając je do nas pocztą tradycyjną. O przyjęciu na studia decyduje też kolejność zgłoszeń.

 

GR: Bardzo dziękuję za rozmowę.

MK: Ja również dziękuję i zapraszam wszystkich zainteresowanych na naszą stronę lub zachęcam do kontaktu z naszym Biurem Rekrutacji.

 

Grzegorz Rippel – właściciel ILLUSTRO Szkolenia Doradztwo, wykładowca i ekspert WSB, opiekun merytoryczny kierunków: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi i Zarządzanie w MŚP.

 

Masz pytanie dotyczące tych studiów?

Napisz:
>> grzegorz.rippel@illustro.pl
>> grzegorz.rippel@wsb.wroclaw.pl

 

Sprawdź nasze kierunki studiów podyplomowych na WSB Opole

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Illustro Doradztwo s.c. Grzegorz Rippel & Anna Marcichowska-Kotas i zapoznałem/am się z Polityką Prywatności.